Adım Adım 2020 Kentsel Dönüşüm

Ülkenimizin dört bir yanındaki şehir ve köylerde bulunan, yıkılma ve ağır hasar alma riskine sahip yapıların; devletin temin ettiği yapım kredisi, kira desteği, belediye harç ve vergi avantajlarından da faydalanarak yeniden inşa edilmesini öngörür.

Kentsel dönüşümün; ekonomik ilerlemeyi ve kentsel gelişimi teşvik etmek, afetlere karşı güven ortamı yaratmak, ortak alanları korumak, kaçak yapılaşmanın önüne geçmek  gibi pek çok hedefi ve faydası vardır. Kentsel dönüşüm tam anlamıyla kentsel yenilenmeyi amaçlar.

1- Kentsel Dönüşüm Kararının Alınması

Kentsel dönüşüm süreci, kişi veya kişilerin kentsel dönüşüm kararının alınmasıyla başlar. Kentsel dönüşüm kararı yapıdaki maliklerin oy çokluğu şeklinde alınabileceği gibi yapıdaki maliklerden en az birinin DİPU Kentsel Dönüşüme gerekli evrakları sunarak başvuru yapmasıyla başlatılabilir.

Kentsel dönüşüm için firmamıza başvuru yapmadan önce yapınızın mevcut imar durumunu öğrenmeniz süreci daha sağlıklı kılacaktır. İlk imalatında konut içinde kalan veya kat sayısı yüksek olan yapılar zaman içindeki imar değişiklikleri nedeniyle yeşil alan, yol içinde kalabilir veya yapının kat sayısı azalır veya artabilir. Bu durumları öğrenerek başvuruda bulunmanızı rica ederiz.